min

W dniu 30 czerwca 2022 - zgodnie z harmonogramem wycieczek - miał miejsce rejs po kanale gliwickim. Pogoda dopisała i wycieczka była bardzo udana. Wszyscy byli zadowoleni i na pewno będą mile wspominać przeżyte wrażenia a w szczególności "Śluzowanie".

  Kanał Gliwicki staje się celem wypraw nie tylko osób z okolicy, ale także z całej Polski, a nawet ze Świata. 26 maja 2016 przypłynęła łódź ze Szwajcarii dając dowód na to, że jesteśmy częścią europejskiej sieci dróg wodnych. Z Gliwic można dopłynąć do Amsterdamu, Paryża, a nawet do Marsylii.

 56Dwupokładowy statek wycieczkowy "Silesia", którym pływaliśmy po kanale.
58

Kanał Gliwicki ma długość 40 kilometrów i 600 metrów. Bierze swój początek na wysokości portu w Koźlu, dokładnie w 98. kilometrze rzeki Odry. Kończy się w Gliwicach Łabędach. Jego budowę rozpoczęto w 1935 roku. Gotowy był na przełomie 1939 i 1940, ale użytkowany był dopiero od 1941 roku.
Nasz rejs zaczął się w stoczni remontowej w Koźlu. Częściowo płynęliśmy też Odrą udając się w kierunku śluzy Kłodnica.

32

Po drodze można podziwiać wiele gatunków ptactwa wodnego: czaple, kormorany, kaczki, a także spotkać sarny, dziki, a nawet bobry. Sarny, dziki i bobry nie było dane nam podziwiać, ale ptactwa było mnóstwo:

33420906

Po kilkudziesięciu minutach dopłynęliśmy do śluzy Kłodnica i zaczęło się śluzowanie, czyli podnoszenie naszego stateczku na poziom wyższy o 10 metrów. Trwało to około pół godziny i po tym czasie mogliśmy płynąć dalej.

29

30

Wyremontowana Śluza Kłodnica, która jest - od strony lądowej - najciężej dostępną spośród śluz Kanału Gliwickiego. Na kanale gliwickim są 2 takie śluzy - Kłodnica i Dzierżno, obie warte zobaczenia, ponieważ są to największe tego typu obiekty hydrotechniczne z różnicą poziomów wody 10 metrów. Śluza Kłodnica jest jedną  z najwyższych śluz żeglugowych w kraju.

31

Licząca blisko 80 lat budowla hydrotechniczna, na co dzień jest niedostępna od strony lądu. – Decyduje o tym specyfika obiektu, względy bezpieczeństwa i jego charakter. Można przyjrzeć się zabudowaniom śluzy tylko od strony wody.
Śluza Kłodnica jest największą z sześciu śluz Kanału Gliwickiego i jedną z dwóch o zamknięciach komór w postaci zasuw poruszających się pionowo. Drugą identyczną, co do zasady działania, jest śluza Dzierżno.
Śluza dwukomorowa o komorach bliźniaczych przedzielonych peronem, wykonanym jako konstrukcja lita kamienno-żelbetowa.
- długość użyteczna komory: L = 71,8 m
- szerokość użyteczna komory: B = 12,0 m
- spad przy normalnym piętrzeniu: H= 10,4 m
- zużycie wody na jedno śluzowanie: V = 9500,0 ...

57Większa część urządzeń, w które została wyposażona śluza w trakcie budowy w latach 1935 - 40 działa do dziś!!
25

W trakcie trwania rejsu byliśmy poczęstowani grilowaną kiełbasą:

36

A w barze na dolnym pokładzie można było sobie kupić piwko i inne rarytasy.

20

Po dopłynięciu do miejsca, gdzie pod kanałem przepływa rzeka Kłodnica statek zrobił nawrót i popłynęliśmy z powrotem w kierunku śluzy i po kolejnym "śluzowaniu" popłynęliśmy do punktu początkowego.

4044

Mając w zapasie jeszcze kilka godzin w drodze powrotnej zawitaliśmy do Ogrodu Botanicznego w Zabrzu:

4548
Więcej zdjęć z wycieczki

można zobaczyć w naszej galerii zdjęć TUTAJ