min

Planowana jest jednodniowa wycieczka do browaru w Żywcu w dniu 13 października 2022. Koszt wycieczki to 70,00 zł. W cenie wycieczki jest koszt biletu wstępu do zwiedzania Muzeum Browaru plus degustacja piwa. Wyjazd na wycieczkę spod biura zarządu o godz. 8:30.

Browar żywiecki założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, to jeden z najbardziej znanych browarów w Europie. 150 lat później w jego najstarszej, historycznej części swe podwoje otworzyło arcyciekawe muzeum.
Do lat 80-tych XIX wieku beczki drewniane były w browarze podstawowym opakowaniem na piwo. Beczki przewożono wozami transportowymi, a zimą saniami. Browar korzystał z usług około 20-30 woźniców, a po wybudowaniu bocznicy kolejowej w 1891 r. uzyskał bezpośrednie połączenie z kolejami europejskimi. Od tego czasu kolej była głównym środkiem transportu piwa. Aby dostarczyć piwo na dalsze odległości, bednarnia browaru wyrabiała beczki o pojemności 200 litrów tzw. dublaki. Zarówno beczki jak i butelki były specjalnie znakowane m.in. koroną i nazwą browaru.

 
 



01

Browar bił swoją monetę, która służyła do dodatkowego nagradzania pracowników. Piwne żetony, ozdobione arcyksiążęcą koroną, można było wymienić na piwo w pobliskich szynkach i karczmach. W okresie międzywojennym pracownikowi przysługiwało od 2 do 6 litrów piwa dziennie w zależności od zajmowanego stanowiska.

02

Szkło do konsumpcji stanowi nieodłączną część kultury piwnej. Jego kształty dobierane są odpowiednio do stylu piwa, aby podkreślić charakterystyczne walory trunku takie jak barwa, piana czy aromat. Równie istotna jest grafika umieszczona na szkle. Zdobienia dedykowane są konkretnej marce oraz jej producentowi.

03

Od początku swojej działalności browar przywiązywał dużą uwagę do działań marketingowych. Do promocji swojego piwa często wykorzystywał tablice reklamowe, które zamieszczano w punktach wyszynku piwa oraz reprezentacjach browaru m.in. w Budapeszcie.

04Zapraszamy do biura zarządu od poniedziałku do środy w godzinach 9:00 do 12:00
Tel.: 518 298 662