minJednodniowa wycieczka do Opawy zorganizowana przez UM w Radzionkowie z okazji "Dnia Seniora". Tym razem wyjazd był wcześnie rano o godz. 6:00. Jak się później okazało przyjechaliśmy o pół godziny za wcześnie. 

Głównym punktem wycieczki jest widoczny z daleka zamek, zbudowany na wzgórzach nad rzeką Moravicą a właściwie dwa zamki: Červený i Bílý.

Červený zamek.

Bílý zamek.

Zamek Hradec nad Moravicą już od 700 lat jest jednym z najważniejszych zabytków Czech. Zamek znany jest także jako rezydencja królów czeskich, a później książąt opawskich. Na miejscu pierwotnej gotyckiej twierdzy można dziś zobaczyć majestatyczny kompleks, w skład którego wchodzą zamki empirowe Białe i neogotyckie Czerwone.

11Jedno z wnętrz zamku "Białego".

37Dziedziniec zamku "Białego".

07

Park angielski jest jednym z największych na Morawach i Śląsku, występuje w nim wiele rzadkich drzew. Przez park prowadzi kilka oznakowanych i nieoznakowanych ścieżek, można więc wędrować cały dzień wzdłuż Doubravská cesta, Bezručova stezca, Automobilka, Bukové cesta lub w dolinie wzdłuż Moravická cesta.

Po zwiedzeniu wnętrz Białego Zamku udaliśmy się do pobliskiego kościoła Św. Piotra i Pawła na mszę którą odprawił ksiądz pochodzący z Radzionkowa a od 20 lat osiadły w Opawie. Niespodzianką były "odwiedziny" Burmistrza Radzionkowa Gabriela Tobora.

18


21Wnętrze kościoła Św. Piotra i Pawła

38Do mszy - ku zaskoczeniu wszystkich - służył ministrant ... Jarosław Wroński! który w młodości był czynnym ministrantem w Radzionkowie.
39
40
Po mszy zjedliśmy smaczny obiad w restauracji hotelu "Sonata" naprzeciwko kościoła. Następnie udaliśmy się do Opawy gdzie zwiedziliśmy 2 rynki oraz  barokowy kościół św. Wojciecha.

25Ksiądz rodem z Radzionkowa w roli przewodnika po Opawie.

27Opawa ma dwa rynki – górny i dolny – co akurat nie dziwi, bo w czeskich miastach to nic nadzwyczajnego.
32Na Rynku Dolnym wzrok przyciąga gigantyczna rzeźba Opawskiego Szpiega (Opawski spion), która niektórym przypomina mrówkojada. Stoi on w centralnym miejscu, a za nim nieśmiało ukazuje się barokowy kościół św. Wojciecha.
30
34Czas wracać na umówione miejsce do autobusu!

Więcej zdjęć w galerii TUTAJ

Poniżej fragmenty Mszy Świętej

Komentarze obsługiwane przez CComment